Prof. Dr. Banu Baybars Hawks

Prof. Dr. Banu Baybars Hawks
Bölüm Başkanı

Kadir Has Üniversitesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümüne hoş geldiniz.

Yeni nesil Halkla İlişkiler profesyonelleri bu bölümden mezun oluyor...

Alanın tarifi:

Halkla İlişkiler kurumların, şirketlerin ve bireylerin gerek kamu gerekse medya ile yürüteceği iletişim süreçlerini düzenleme biçimidir. İletişim, bilgi ve medya çağı olarak adlandırılan çağdaş dünyada halkla ilişkiler uzmanlığı çok önem kazanmış durumda. Hızla değişen iletişim ortamları, gelişen teknolojiler ve iletişim yöntemleri, iletişim süreçlerine bir bütün olarak yaklaşan bir halkla İlişkiler anlayışını gerektiriyor.

Mezun profilimiz:

KHAS Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü olarak, kurumlar, paydaşları ve hedef kitleleri arasındaki ilişkiyi yetkin biçimde analiz ederek iletişim kampanyaları tasarlayan ve uygulayan mezunlar veriyoruz. Mezunlarımız, donanımları, analitik düşünme ve problem çözme yetenekleriyle, yeni nesil halkla ilişkiler anlayışının gerekliliklerini başarıyla yerine getiriyorlar.

Farkımız:

Sürekli güncellenen ve uluslararası saygın üniversitelerde öğrenim görmüş akademisyenler ile sektördeki uzmanlardan oluşan güçlü bir kadro tarafından üstlenilen Halkla İlişkiler ve Tanıtım dersleri öğrencilerimize, iletişim süreçlerine bir bütün olarak yaklaşabilmelerini sağlayacak donanımı kazandırırken, eğilimlerine uygun halkla ilişkiler alanlarında uzmanlaşma imkanı da sağlıyoruz. Etkin bir danışmanlık sistemi ile 3. sınıftan itibaren Kurumsal İletişim veya Siyasal İletişim alt-alanlardan birinde uzmanlık edinecekleri “alanlara” yönlendiriliyorlar. Mezun olduklarında diplomalarının yanı sıra, bir uzmanlık belgesine de sahip oluyorlar.

Bu alanlardan birini seçmeyi tercih etmeyenlere ise, üçüncü bir ders havuzundan yaptıkları seçimlerle, bütünleşik Halkla İlişkiler programını tamamlama olanağı sunuluyor.

Ayrıca, uzmanlık alanlarını genişletmek üzere çift anadal ve yan dal diploma programlarını tamamlayabiliyorlar.

Kısaca, gelişen, dönüşen ve yenilenen halkla ilişkiler alanının gereksindiği yeni nesil iletişimciler, bölümümüzden mezun oluyor.

iletişim

Sektörle ilişkilerimiz:

Tam ve yarı-zamanlı akademik kadromuzun danışmanlık yaptığı ya da bizzat çalıştığı sivil toplum örgütleri ve ajanslarla uzun soluklu iletişimimiz sayesinde, sektörün ihtiyaçlarını ve olanaklarını yakından takip ediyoruz. Bu çerçevede Türkiye İtibar Yönetimi Enstitüsü ve Türkiye Halkla İlişkiler Derneği ile yakın işbirliği içinde mezunlarımızı çeşitli iş olanakları konusunda yönlendiriyoruz. Öğrencilerimizin, sektörün seçkin isimleriyle sürekli buluşmalarını sağlayacak etkinlikler düzenliyoruz.

Uluslararası İşbirlikleri:

Bölümümüzün Erasmus anlaşmaları ile Avrupa’da pek çok üniversite ile öğrenci değişimi ortaklığı yanında, İngiltere’deki Coventry Üniversitesi ile çift diploma anlaşması bulunuyor. Buna göre, son bir yılını bu üniversitenin ilgili bölümlerinde tamamlayacak öğrencilerimiz çift diploma ile mezun oluyorlar.

Çalışma Alanları:

Programımız dünyada halkla ilişkilerin gittiği nokta ve disiplinin yeni açılımları ile bağlantılı olarak kendini yenilemekte, küresel bağlamdaki gelişmeleri eğitim programına yansıtmaktadır. Mezunlarımız;

  • halkla ilişkiler şirketleri ve reklam ajanslarında,
  • çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren kurumların kurumsal iletişim ve pazarlama departmanlarında ,
  • sivil toplum örgütlerinde,
  • siyasal kurum ve kuruluşlarda ,
  • kamu sektöründe,
  • Ve çeşitli medya kuruluşlarında araştırmacı, uygulamacı, yönetici ve iletişim uzmanı olarak görev alabilirler.
  • Ayrıca, tüm mezunlarımızın lisans programımızın devamı niteliğinde olan Kurumsal İletişim ve Halkla İlişkiler Yönetimi yüksek lisans programında ve fakültemizin iletişim alanındaki diğer programlarında lisansüstü eğitim alma olanakları da bulunmaktadır.

 

İletişim Bilgileri

Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Kadir Has Caddesi 34230 Cibali-Fatih 

Tel: 0212 533 65 32 / 1501
Faks: 0212 532 06 45
E-posta: Ayfer Vatansever (Fakülte Sekreteri)