Covid-19 salgınına karşı dünya çapında mücadele verirken Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü olarak medyanın ve dijital medyanın yaşadığı dönüşümü ve etkilerini birlikte konuşup anlamlandırmak için Yeni Medya Söyleşileri’ne başladık.

Medyayı ve dijital medyayı her zamankinden daha fazla kullanmaya başladığımız bu dönemde alanında uzman konuklarımızla sosyal medya karantinasının mümkün olup olmadığını, dijital okuryazarlığın önemini, sağlık iletişiminin gerekliliğini, sosyal mecralarda güvenli bilgiyi, yeni medya eğitiminin önemini, internet ve değişen izleme alışkanlıklarımızı, gazetecilik yapma biçimlerinin nasıl değiştiğini, dijital iyiliği ve sosyal faydayı konuştuğumuz söyleşilerin tamamını Yeni Medya Bölümü YouTube kanalından izleyebilirsiniz.

Öğr. Gör. İsmail Hakkı Polat ile Corona Salgını ve Yeni Medya
Öğr. Gör. İsmail Hakkı Polat ile ‘Corona Salgını ve Yeni Medya’ başlığı altında pandemi gibi bir kriz döneminde geleneksel yayıncılığın dönüşümünü, bu dönüşümün yarattığı etkiyi, sosyal mecralardaki ‘ilk ben paylaşayım güdüsünü’, kriz zamanlarında kamu iletişiminin nasıl olması gerektiğini ve sosyal medya karantinasının mümkün olup olmadığını konuştuk.

Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu ve Yeni Medya Uzmanı Dilara Eldaş Baş ile Dijital Okuryazarlık
Doç. Dr. Eylem Yanardağoğlu ve Dilara Eldaş Baş ile ‘Dijital Okuryazarlık’ başlığı altında dijital okuryazarlık derken neyi kastediyoruz, dijitalden önce medya okuryazarlığını halledebildik mi, içerik tüketiciler olarak televizyon ya da gazetelerde karşımıza çıkan, sosyal medyada önümüze düşen içerikleri nasıl ve ne kadar doğru anlıyoruz ve yayıyoruz konularını konuştuk.

Dr. Öğr. Üyesi Özen Baş ile Sağlık İletişimi
Dr. Öğr. Üyesi Özen Baş ile ‘Sağlık İletişimi’ başlığı altında pandemi döneminde sağlık iletişiminin nasıl olması gerektiğini, pandemi konusunda bilgi kaynaklarımızın ne olduğunu, kurumlara, otoritelere ve bireysel olarak bizlere neler düştüğünü, kriz döneminin davranışlarımızı, ruh sağlığımızı nasıl etkilediğini ve neler yapabileceğimizi konuştuk.

Çağatay Pekyörür ile Sosyal Medyada Güvenli Bilgi
Facebook Türkiye Kamu Politikaları Departman Başkanı Çağatay Pekyörür ile ‘Sosyal Medyada Güvenli Bilgi’ başlığı altında Covid-19 salgını ile ilgili yanlış haberlerin yayılmasını önlemek, kullanıcıların doğru ve güvenilir kaynaklara ulaşmasını sağlamak adına Facebook, Instagram ve Whatsapp’ın aldığı önlemleri, geliştirdiği yeni yöntemleri konuştuk.

Buse Alkan ve Neval Turhallı ile Yeni Medya Mezunları Anlatıyor
Lisans mezunumuz Buse Alkan ve yüksek lisans mezunumuz Neval Turhallı ile ‘Yeni Medya Mezunları Anlatıyor’ başlığı altında Yeni Medya Bölümünün lisans ve yüksek lisans bazında verdiği eğitimi, Facebook ve Habitat Derneği ile yürüttüğümüz Dijital Gazetecilik Eğitimi'nin detaylarını ve salgın döneminin iş pratiklerimizi nasıl değiştirdiğini konuştuk.

Öğr. Gör. Özer Bereket ile İnternet ve Değişen TV İzleme Alışkanlıklarımız
Öğr. Gör. Özer Bereket ile 'İnternet ve Değişen TV İzleme Alışkanlıklarımız’ başlığı altında geleneksel ve vod izleme alışknalıklarımızı, alışkanlıklarımızın değişme eğilimini, ekran başında geçirdiğimiz süreleri ve bu alışkanlıkların Covid-19 süresince nasıl bir eğilim gösterdiğini konuştuk.

Mirgün Cabas ile Karantina: Yeni Normalimiz
Mirgün Cabas ile 'Karantina: Yeni Normalimiz' başlığı altında karantina sürecini nasıl geçirdiğini, gazetecilik yapma biçiminizin değişip değişmediğini, Covid-19 ile hayatımızın daha da merkezine oturmak durumunda kalan yeni medya araçlarının haberciliği, içerik üretme biçimlerini nasıl değiştirdiği konusunda neler düşündüğünü konuştuk.

Ali Ercan Özgür, Itır Erhart ve Mert Fırat ile Çevrim içi Festival: Festtogether
Ali Ercan Özgür, Itır Erhart ve Mert Fırat ile ‘Çevrim içi Festival: Festtogether’ başlığı altında Türkiye'nin ilk sürdürülebilir festivali Festtogether'ı, Covid-19 önlemleri nedeniyle bu yıl çevrim içi yapılmasını, elde ettiği başarıyı ve dijital iyilik ile sosyal faydayı konuştuk.

Sahra Atila ile Yeni Medya Mezunlarımız Anlatıyor
Lisans mezunumuz, Gazeteci Sahra Atila ile 'Yeni Medya Mezunlarımız Anlatıyor' başlığı altında yeni medya lisans eğitimini, yeni medya yayıncılığını ve Medyascope yayınlarına nasıl hazırlandığını konuştuk.

Orhan Şener ile TikTok Nedir, Ne Değildir?
TGS Akademi Direktörü ve Akademisyen Orhan Şener ile ''Tiktok; nedir, ne değildir?''i konuştuk. Şener, TikTok kullanıcı kitlesi, performans odaklı oluşu, algoritması ve Tiktok üzerinden yeni medya yayıncılığının mümkün olup olmadığını anlattı.

Nida Dinçtürk ve İlkan Akgül ile Podcast ve Yeni Medya Yayıncılığı
Gazeteci Nida Dinçtürk ve Podfreshco Kurucularından İlkan Akgül podcast ve yeni medya yayıncılığını, kendi podcast deneyimlerini, Dünya ve Türkiye'de podcast üretiminin son durumunu ve ekonomisini anlattı.

Harun Tekin ile Müzik Sektörü ve Yeni Normal
Harun Tekin ile dijitalleşmenin müziğe ve sektöre etkilerini, gerçekleştirdiği biletli online konser Hediyeler deneyimini, pandemi ve karantina sürecinin dinleyenler, müzisyenler ve sektör emekçileri için nasıl sonuçlar doğurduğunu ve sektörün geleceğinin neye evrileceğini konuştuk.

Ahmet A. Sabancı ile Dijital Medya Çağında E-Bülten
Yazar ve Teknolojist Ahmet A. Sabancı ile bülten gündemini nasıl oluşturduğunu, yeni medya çağında e-bültenlerin önemini ve gelir modeli yaratmanın mümkün olup olmadığını konuştuk.

Halil Türkden ile Yeni Medya Çağında Yayıncılık
Günışığı Kitaplığı Editörlerinden ve İletişim Yöneticisi Halil Türkden ile yeni medya teknolojilerinin yayıncılığın üretim ve yayın sürecini, okura ulaşma çeşitliliğini, satış ve pazarlamasını nasıl dönüştürdüğünü konuştuk.

Selin Özcan ile YKS'ye nasıl hazırlandım?
Kadir Has Üniversitesi Yeni Medya Bölümü hazırlık sınıfı öğrencimiz Selin Özcan ile üniversite sınavına nasıl hazırlandığını, pandemi döneminin ve karantina uygulamasının sınav hazırlık sürecini ve psikolojisini nasıl etkilediğini ve bununla başa çıkma yöntemlerini konuştuk.