KHAS ERC Performans ve Siyaset Webinarları: Christina Banalopoulou

Zoom

Sunum: Yunan Borcunun Performatif Politikası

Konuşmacı: Christina Banalopoulou

Moderatör: Arzu Ünal

Tarih: 12 Eylül 2022 Pazartesi, 19.30 İstanbul (GMT +3) / 12.30 New York / 17.30 Londra / 18.30 Orta Avrupa Saati

Lütfen webinar için önceden kaydolunuz!

Zoom kayıt linki: https://us02web.zoom.us/j/85873492151?pwd=a0FDU3lOdDRITU8vYjlXRDB5cjJyQT09

Zoom Meeting ID: 858 7349 2151

Password: stgabject

Toplantı dili İngilizcedir.

Genel olarak finans alanı, özel olarak borç politikası, performans ve teatrallik üzerine kuruludur. Bu konuşma, “Yunan Borcu”nu Yunanistan’ın Batılı alacaklılarının sömürge sonrası çıkarlarından ayrı tutulamayacak daimi bir geri ödeme başarısızlığı olarak inşa eden illüzyonlara ışık tutacaktır. Yunan borcunun bu “performatif tekleme”si, Yunanistan’ın Batı’ya yapısal bağımlılığının “bağımsızlık” olarak sahnelenmesiyle meşrulaştırılır—bu gösteri sıklıkla Yunanistan’ı Batı medeniyetinin “doğum yeri” ve Antik Yunan’ın doğrudan ve devam eden bir uzantısı olarak çerçeveleyen anlatılarla ayakta tutulur. Konuşma, bu “performatif başarısızlık” nosyonları ile finans kapitalinin kendisini sanayi ve üretimden bağımsızlaştırmaya dair yerine getirilmesi güç vaadi arasındaki bağlantıları ortaya koyacaktır.

Christina Banalopoulou, doktorasını Maryland Üniversitesi, College Park’ın Performans Çalışmaları bölümünde tamamlamıştır. Şu anda New York’taki Kinestetik Eğitim Merkezi’nde eğitim müdürü ve Laban/Bartenieff Hareket Çalışmaları Enstitüsü’nde de araştırmacı olarak görev yapmaktadır. Banalopoulou’nun çalışmaları somatik ve politik olan arasındaki bağlantıları inceler. Makaleleri, The Journal of Philosophical Economics, Rethinking Marxism ve Performance Philosophy dergilerinde yayınlanmıştır. Son olarak, Yunanistan’ın Resmo kentindeki Akdeniz Çalışmaları Enstitüsü ile iş birliği yaparak “Güney ABD’de Akdenizliliği Performe Etmek: Kuzey Carolina, Chapel Hill’deki Akdeniz Dayanışmasının Bir Etnografisi” başlıklı bir proje gerçekleştirmiştir. Kamusal ve kurumsal alanlara yönelik olarak uluslararası düzeyde performans atölyeleri düzenlemektedir.

Bu webinar serisi ve “Ulusal Abjeksiyonu Sahnelemek” başlıklı araştırma projesi, Avrupa Araştırma Komisyonu Başlangıç Fonu (ERC-2019-StG, Hibe No: 852216) sponsorluğunda gerçekleştirilmektedir.

İnternet sitesi: https://stagingabjection.com/

Twitter: @StagingAbject

Instagram: @stagingabjection

Facebook: ERC Staging National Abjection/ERC Ulusal Abjeksiyonu Sahnelemek

 

ADHAS 360 Seminerleri: Kreatif

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.